26 жовтня 2022

Книги -ювіляри 2023 рорці

Книги-ювіляри 2023 року Книги, як і люди, мають свій рік народження. Рік 2023 багатий на ювілейні книжкові дати. Швидкоплинний час залишив нам чимало книжкових цінностей. Довголіття книги залежить від її читачів. У кожної книги свій характер, своя доля, свій шлях до читача. Це книги, які читають і перечитують. Ними захоплюються, над ними розмірковують, у них вчаться життєвій мудрості. Хороші книги ніколи не старіють, їм дана вічна молодість та оновлення у часі… Тож запрошуємо до знайомства із відомими творами української та зарубіжної літератури, які в 2023 році святкують свій ювілей! Українські книги-ювіляри 55 років роману Павла Загребельного «Диво» (1968)
«Диво» - перший історичний роман Павла Загребельного про Київську Русь доби Ярослава Мудрого, за часів якого сталося об’єднання земель руських. На широкому тлі історичних подій показано спорудження славнозвісного шедевра давньої архітектури - Софійського собору в Києві. В романі, де є розділи про події Другої світової війни та 1965-1966рр. ХХст., утверджується ідея безсмертя мистецтва, твореного народом. 65 років роману Василя Барки «Жовтий князь» (1958)
Роман «Жовтий князь» (1958-1961) – це перший в українській літературі великий прозовий твір, присвячений національній трагедії України - страшному голодомору 1932-1933 років, що забрав життя мільйонів людей. Письменник створює символічний образ Жовтого князя, демона зла, який несе з собою лише руйнування, спустошення, муки і смерть. 95 років роману Володимира Винниченко «Сонячна машина» (1928)
«Сонячна машина» - перший сучасний науково-фантастичний роман класика української літератури Володимира Винниченка. Новаторство митця, експресивна і динамічна манера його письма знаходять своє оригінальне психологічне і філософське втілення в незвичайних поворотах людського характеру, думок і вчинків героїв, у сюжеті, що постійно інтригує читача в стані високої емоційної напруги, естетичної втіхи. 95 років патетичній сонаті (п’єси) Миколи Куліша «Мина Мазайло» (1928)
«Мина Мазайло» - п’єса, за визначенням Миколи Куліша, є сатиричною комедією, але у творі має місце трагічність становлення української мови й зацькованого народу, тому - трагікомедія. Тема твору – «Міщанство і українізація». Ідея твору полягає у тому, що засобами гротеску і разючої сатири автор викриває суспільні явища примусової українізації наприкінці 20-х років ХХ ст., висміює носіїв українського та російського шовінізмів. Водночас, побіжно висміюється і мрійництво, відірваність від життя та невміння робити правильний вибір українських націоналістів. 105 років збірки поетичних творів Павла Тичини «Соняшні кларнети» (1918)
«Соняшні кларнети» (сучасн. «Сонячні кларнети») – перша друкована збірка поетичних творів Павла Тичини, що вийшла у Києві в приватному кооперативно-видавничому товаристві «Сяйво» наприкінці 1918 року. До неї ввійшли оригінальні твори, що друкувалися впродовж 1914-1918 роках; деякі неопубліковані твори («Не Завс, не Пан…», «Цвіт в моєму серці», «Подивилась ясно…», «Світає…», «Туман» і «Вітер» із циклу «Енгармонійне», «У собор. І-ІІ», «Пастелі», «На стрімчастих скелях», «По хліб ішла дитина…», «Скорбна мати. І-ІУ», «По блакитному степу», «Війна. І-ІІ»). 115 років новелі Михайла Коцюбинського «Intermezzo»(1908)
Новела «Intermezzo» складається з 11 частин, що пов’язані образом митця – учасника й оповідача зображуваного; розповідає про його духовне одужання при зустрічі з природою. У творі порушено проблеми душевної рівноваги, повноцінного життя, специфіки творчого процесу. 135 років оповіданню Лесі Українки «Така її доля» (1888)
«Така її доля» - оповідання Лесі Українки, «образок з життя». Датується орієнтовно 1888 роком. У оповіданні розповідається про те, як на попрядки до Пріськи Чугаївни прийшла її кума Мотря. Між жінками йдеться розмова про важке життя своїх дочок в невістках. Як вони будуть мучатись зі своїми чоловіками та дітьми, адже діти важкий тягар. 140 років п’єсі Михайла Старицького «За двома зайцями»(1883)
«За двома зайцями» - комедійна п’єса українського драматурга Михайла Старицького. П’єса розповідає про цирульника Свидора Голохвастова, який намагається розбагатіти, одружитись із багатою міщанкою Пронею Сірко і, водночас, залицяється до бідної дівчини – красуні Галі. 145 років повісті Івана Нечуй-Левицького «Кайдашева сім’я»(1878)
У повісті «Кайдашева сім’я» класика української літератури Івана Нечуй-Левицького показано, як приватновласницькі інстинкти, індивідуалістична психологія призводять людину до морального зубожіння. За визначенням Івана Франка цей твір «з погляду на артистичне змалювання селянського життя і добру композицію належить до найкращих оздоб українського письменства». 185 років поемі Тараса Шевченко «Катерина» (1838)
Уперше була надрукована в «Кобзарі» 1840р.За жанром це – реалістична соціально-побутова поема з елементами романтичної поетики про долю простої селянської дівчини, яку збезчестив офіцер-дворянин. Поема «Катерина» - перший твір, у якому поет звернувся до теми жінки-покритки і ширше – жінки-матері. Ця тема стала наскрізною в подальшій поетичній і прозовій творчості Т.Шевченка («Слепая», «Відьма», «Наймичка», «Марія» та ін.). Поема присвячена Василю Жуковському на пам'ять про викуп з кріпацтва. 185 років п’єсі Івана Котляревського «Наталка Полтавка» (1838)
«Наталка Полтавка» - п’єса, що заклала фундамент нового українського театру. Основне джерело для написання твору – життя українського суспільства, лірично-побутові, обрядові, купальські пісні, балади («Ой оддала мене мати за нелюба заміж», «Брала дівка льон», «Розлилися води на чотири броди», «Чорна хмаронька наступає», «Лимерівна»). Основний конфлікт п’єси зумовлений становою та майновою нерівністю у суспільстві. Основна тема твору: розлука дівчини з коханим-бідняком та одруження з немилим багачем. 190 років провісті Григорія Квітки-Основ’яненка «Конотопська відьма»(1833)
«Конотопська відьма» - сатирично-фантастична повість. Написана в 1833 році, а опублікована в 1837 році у другій книзі «Малоросійських оповідань» письменника. Повість розповідає про козацьку старшину, сотника славної конотопської сотні Микиту Уласовича Забрьоху, його писаря Піскаря та відьму Явдоху Зубиху. Твір складається з 14 розділів і має закінчення. Коден розділ повісті починається словами «смутний і невеселий», які набули в українській мові статусу крилатих слів. 205 років байці Петра Гулак-Артемовського «Пан та собака»(1818)
Цей твір називають зразком реалістичної байки. У байці «Пан та собака» П.П. Гулак-Артемовський простими фразами зумів показати зажерливість панства та важке життя українських кріпаків. В байці немає жорсткої критики, але є спроба присоромити тих, хто поводиться несправедливо. 225 років поемі Івана Котляревський «Енеїда» (1798)
Поема видатного класика української літератури Івана Петровича Котляревського написана на сюжет однойменної класичної поеми римського поета Вергілія. Складається з шести частин, на відміну від дванадцяти частин Вергілія. Поема є першокласним джерелом з українознавства, українського побуту та культури 18 століття. 950 років книзі «Ізборник Святослава» (1073)
«Ізборник Святослава» - пам’ятка давньоруського перекладного письменства, створена для чернігівського князя Святослава Ярославовича. Один з найдавніших писемних пам’яток давньослов’янської й давньоруської мови на теренах України. В Ізборнику зафіксовані типові риси української мови, а післямова дяка Івана до Ізборника є пам’яткою української мови. В «Ізборнику Святослава» містяться статті різного змісту – релігійного, побутового, повчального, літературного тощо. Тексти містять настанови християнського життя, звернені як до світських осіб, так і до духовенства. Більшість повчань подано в афористичній формі, деякі з них ритмізовані. Книга великого формату, написана на пергаменті гарним уставним письмом. Текст оздоблений кольоровими заставками – фронтиспісами і малюнками на берегах.

Немає коментарів:

Дописати коментар